مقالات

پایان سایت الکسا

alexa

ایستگاه آخر برای یکی از غول های اینترنتی جهان. آیا جایگزین دیگری برای الکسا خواهد آمد؟

تاسیس وب سایت الکسا

وب سایت الکسا به احترام کتابخانه اسکندریه ی مصر در سال 1996 توسط دو کار آفرین به نام های بروستر کیل و بروس گلیت تأسیس شد. آنها اعتقاد داشتند اینترنت می تواند بستر بزرگی برای مسائل علمی و فناوری های پیشرفته باشد. الکسا در ابتدا از طریق یک تول بار که بر روی مرورگر ها نصب می شد اطلاعات را جمع آوری کرد. الکسا در سال 1998 یک نسخه با حجم 2 ترابایت اطلاعات را به کتابخانه ی Library of Congress تحویل داد. در سال 1999 الکسا به ارزش 250 میلیون دلار توسط آمازون خریداری شده و بر خلاف آنچه در ابتدا بود، به موتور جستجوی هوشمند تبدیل شد. در اوایل سال 2002 بود که الکسا همکاری با گوگل را شروع کرد. در ژانویه 2003 جهت همکاری با شرکت Open Directory Project قرارداد امضا کرد. می 2006 بود که نتایج جستجوی الکسا در گوگل نمایش داده شد و در دسامبر همان سال بخش جستجوی عکس را راه اندازی کرد. ولی اینکار عمر زیادی نداشت. در 28 نوامبر 2008 الکسا اعلام کرد که بخش جستجوی عکس موفق نبوده و بزودی این سرویس را قطع خواهد کرد. 29 ژانویه 2009 این سرویس از دسترس خارج شد. این تاریخ انقلابی برای شروع یک پروژه ی تخصصی تر بود که تا به امروز ادامه دارد. اما الکسا اعلام کرده است که در اول می 2022 از دسترس خارج خواهد شد و این پایانی بر یک کار بزرگ خواهد بود.

انقلاب اینترنتی الکسا

الکسا از فوریه سال 2009 به طور تخصصی شروع به رتبه بندی سایت های اینترنتی کرد. این رتبه بندی بر اساس معیار های گوناگونی انجام می شود. تعداد بازدید کننده های جدید، تعداد بازدید ها، تعداد صفحات بازدید شده، زمان حضور هر بازدید کننده و گزینه های بسیاری در رتبه بندی سایت ها دخیل می باشد.

الکسا منبع بسیار بزرگی برای سایت های دیگر است. بنابراین احتمالا با تعطیلی الکسا، سایت های بسیاری هم مجبور به تعطیل کردن و یا تغییرات اساسی خواهند بود. امروزه قیمت گذاری وب سایت ها و ارزش هر صفحه برای تبلیغات و موارد دیگری که نیاز به ارزش گذاری وب سایت ها داشته باشد، بر اساس اطلاعات الکسا انجام می گیرد. نبود الکسا کار را برای وب سایت های تجاری مشکل تر خواهد کرد.

علاوه بر اینها در موتور جستجوی گوگل هم از رتبه بندی الکسا استفاده می شود. بطوری که کلمات جستجو شده که در سایت های مختلف وجود دارند بر اساس رتبه سایت، در صفحه گوگل مرتب می شود. هر چه رتبه سایت بیشتر باشد در صفحات گوگل نیز در ردیف های بالاتر نمایش داده می شود.

تاثیر الکسا در فروشگاه های اینترنتی

همانگونه که در بخش قبل هم اشاره شد، گوگل سایت ها را بر اساس رنک یا رتبه آنها مرتب می کند و سایتی که رتبه ی بهتری داشته باشد در اوایل لیست قرار می گیرد. علاوه بر این ها گوگل کلماتی از سایت را  در ایندکس یا همان فهرست خود ذخیره می کند. موقع جستجو گوگل از کلمات فهرست شده استفاده می کند. سایت های تجاری برای دیده شدن بیشتر نیاز دارند کلمات بیشتری را در فهرست گوگل ثبت کنند. برای این کار نیاز دارند بر روی سئوی سایت (Search Engine Optimization) به صورت تخصصی تری کار کنند.

الکسا با نشان دادن کلمات برتر سایت ها و سایتهای رقبا عاملی برای بهبود سئو می باشد. بنابراین احتمالا تعطیلی این سایت مشکلاتی برای سایت های تجاری پی خواهد آورد. حال باید منتظر بود و دید تاثیر نبود الکسا یا احتمالا سایت جایگزین الکسا بر سایت های تجاری چگونه خواهد بود.

تی تی بل تامین کننده ی قطعات لوازم خانگی

دیدگاهتان را بنویسید